Захист конструкційної деревини – як захистити дерев’яну конструкцію?

Деревина є одним з найбільш стійких природних будівельних матеріалів. Про це свідчать хоч би й численні, добре збережені пам'ятки дерев’яного зодчества. Проте деревина віддячить нам своєю красою і довговічністю лише тоді, коли захистимо її відповідними захисними засобами. На питання стосовно хімічного захисту деревини відповідає Кшиштоф Клімчак, фахівець марки VIDARON компаніїї Sniezka.

Конструкційна деревина – що їй загрожує?

– Деревина, як і будь-який натуральний матеріал, піддається біодеградації. Дерев’яні конструкції, як-то балки даху чи альтанки і навіси, в першу чергу піддаються впливу атмосферних факторів, дії мікроорганізмів, таких як бактерії, грибки, а також комах. Окрім згаданих загроз, небезпечним для дерев’яної конструкції також є вогонь, – говорить Кшиштоф Клімчак. – Проте всім цим явищам можна запобігти шляхом застосування відповідних захисних засобів, – додає він:чим захистити конструкційну деревину
Від захисту деревини хімічними імпрегнатами не варто відмовлятися. Незаконсервована деревина, піддана впливу несприятливих атмосферних факторів, зокрема вологи, через деформацію і усадку перестає “тримати форму” і тріскається. Виниклі тріщини і щілини є ідеальним місцем для розвитку грибків і бактерій, а також середовищем існування комах-шкідників.
– Деревина, вражена грибком, пліснявою і комахами, поступово розкладається, а її якість і характеристики зазнають значного погіршення. У закритих приміщеннях побічним ефектом процесу біодеградації деревини може бути негативний вплив вологості і мікроорганізмів на здоров’я людей, – говорить фахівець.   

Конструкційна деревина – як захистити?

Перш, ніж вибрати засіб захисту деревини, слід взяти до уваги, що найкращого результату досягнемо на деревині, яка перед імпрегнацією була належно підготовлена.

конструкційна деревина - імпрегнація
– Перш за все, деревина не повинна бути вологою. Її вологість не повинна перевищувати 25 %. Якщо буде занадто вологою, не вбере імпрегнату,
а, крім того, її технічні характеристики набагато гірші, ніж у випадку сухої деревини, – зауважує Кшиштоф Клімчак. – Якщо вам потрібно додатково захистити дерев’яну конструкцію від вогню, пам’ятайте, що найбільшу стійкість до займання має деревина, обстругана з чотирьох сторін. Таким чином підготовлений матеріал також найефективніше вбирає імпрегнат, – додає він.
Метою імпрегнації деревини є якомога кращий її захист. Імпрегнат повинен проникнути в деревину якнайглибше. З таким результатом зустрічаємося при придбанні деревини на будівельному складі або лісопилці. Найчастіше це імпрегнований під тиском матеріал характерного зеленого кольору. Якщо розрізати таку дошку або балку, помітимо, що імпрегнат проник вглиб деревини і завдяки цьому захищатиме її.
– Звісно, в домашніх умовах ми не маємо можливості імпрегнації під тиском. Проте у продажу наявні імпрегнати, висока якість яких дозволяє навіть приватним користувачам належно захистити деревину. Марка VIDARON має в своєму асортименті серію імпрегнатів з так званої “чорної” лінії, до якої відносяться засоби, що пропонують професійний захист деревини, – говорить Кшиштоф Клімчак. – В домашніх умовах наносимо ці імпрегнати пензлем, методом розпилення або занурення.

захист деревяного каркасу дому
Виконуючи імпрегнацію,  слід пам’ятати, що інтервал між нанесенням наступних шарів повинен складати щонайменше чотири години. При застосуванні методу занурення дерев'яні елементи повинні бути замочені протягом мінімум 30 хвилин.
Залишається вибір умов, у яких будемо захищати деревину. Якщо вирішимо виконати імпрегнацію під відкритим небом або ж якщо елементи просто постійно встановлені  назовні будинку, імпрегнацію можна проводити за хороших погодних умов при температурі від +5 до +30 °С. Якщо виконуємо імпрегнацію всередині будинку, то приміщення,  у яких деревина оброблена засобом, необхідно провітрювати перед передачею їх в користування аж до зникнення специфічного запаху або протягом трьох діб, залежно від застосованого засобу.

Імпрегнати VIDARON – комплексний захист

В асортименті VIDARON наявні три засоби для конструкційної деревини. Першим є Конструкційний імпрегнат – не вимивається, захищає деревину від комах, грибка, плісняви, глибоко проникає в деревину і може застосовуватися як всередині, так і назовні будівель.
Розширений захист деревини, протизаймистий (ступінь незаймистості – стандарт PN-EN 13501-1+A1:2009) пропонує Вогнезахисний імпрегнат. Однак він призначений для конструкційних елементів, захищених від атмосферних опадів, які можуть спричинити вимивання.
Обидва вироби пропонуються як у версії, готовій до використання, так і у вигляді концентрату. Конструкційний імпрегнат наявний у кольорах: коричневий, зелений і безбарвний. В той же час вогнезахисний імпрегнат є додатково у червоному кольорі, якщо вирішимо придбати концентрат.
З детальною інформацією стосовно імпрегнатів VIDARON можна ознайомитися на сайті: www.vidaron.pl. Необхідно пам’ятати, що прочитання порадника про захист деревини не звільняє від обов’язковості ознайомлення з картами характеристики виробів і дотримання усіх застережних заходів.

  • Захист конструкційної деревини

Супутні вироби