Словник термінів

VIDARON

марка високоякісних продуктів для захисту й оздоблення деревини. Марка пропонує комплексні рішення у вигляді виробів, які тривало та ефективно захищають деревину.

Імпрегнація

просочування деревини різними хімічними речовинами. Метою імпрегнації є захист деревини від шкідливого впливу атмосферних чи біологічних чинників. Важливою особливістю імпрегнатів є те, що вони проникають углиб деревини, додатково підкреслюючи її шари та фактуру. Безбарвні імпрегнати позбавлені пігментів, що спричиняє слабку стійкість до впливу ультрафіолетових променів.

Імпрегнація під тиском

найбільш ефективний метод просочення, можливий у промислових умовах за допомогою спеціального обладнання. Деревину піддають просоченню під високим тиском у спеціальних камерах.

Біоциди

хімічні речовини, які захищають деревину від появи грибка, комах, синяви або цвілі. Вони проникають у деревину, захищаючи її від згаданих загроз. Слід суворо дотримуватися рекомендацій щодо застосування засобів, які містять біоцидні речовини.

Бейц

призначений для фарбування незахищеної деревини, морилка. Не утворює плівки і вбирається в дерево. Поверхню, оброблену бейцом, слід захистити відповідним безбарвним лаком. Фарбує деревину та підкреслює її структуру.

Віск Карнауба

один із найтвердіших восків натурального походження. Значно міцніший, аніж бджолиний. Отримують із листя південноамериканської пальми.

Витримка деревини

процес сушіння деревини, метою якого є вирівнювання її вологості з вологістю навколишнього середовища. Процес має проходити в добре провітрюваному та закритому місці.

Вологість деревини

будь-яке дерево містить у собі молекули води. Висушена деревина також має незначну її кількість. Кількість води в деревині виражається у відсотках до ваги сухої деревини.

Гниль

дуже грізний вид грибка, який безповоротно руйнує клітини деревини, наприклад, домашній грибок, трутовик.

Емаль

лаковий продукт, призначений для виконання однорідних покриттів. Емаль закриває природний малюнок дерева. Містить смоли і пігменти. Не захищає деревину від біологічних загроз.

Лазур

продукт для захисту й оздоблення деревини, що підкреслює її структуру. Найчастіше містить пігменти, які фарбують деревину. Лазур захищає від впливів атмосферних умов.

Лаки

продукти, які після нанесення на деревину створюють щільне безбарвне покриття, його часто називають «захисною плівкою». Вони мають захисні й декоративні властивості, підкреслюють шари деревини та захищають від УФ-випромінювання і води.

Лакобейц

поєднання лаку і бейцу. Призначена для захисно-декоративного фарбування предметів усередині та зовні приміщень. Створює транспарентні лакові покриття, які підкреслюють шари деревини. Отримане покриття є стійким до атмосферних умов.

Лакове покриття

захисно-декоративний шар на поверхні деревини, який отримують унаслідок нанесення лаку, лакобейцу або лазурі. Також його часто називають «захисною плівкою». Виконує естетичну (фактура, ступінь блиску) та захисну (для захисту від води, вологи, УФ) функції.

Олії

вироби, які проникають у деревину, не утворюючи плівки на її поверхні. Комплексно захищають від атмосферних умов. Рекомендовані для твердої деревини, як-от екзотичні породи дерев. Підходять для захисту садових меблів і терас.

Пігменти і барвники

це дрібнозернисті компоненти, які надають кольору морилкам, глазурі тощо. Високоякісні залізні пігменти мають високу стійкість до впливу УФ-променів.

Посіріння деревини

явище, спричинене УФ-випромінюванням. З'являється на деревині у вигляді обвітреної та сірої поверхні (ефект руйнування лігніну). Деревина в такому стані не захищена від впливу атмосферних умов, що в підсумку призводить до розмноження грибка й комах.

Протигрибковий препарат

хімічний препарат, що містить біоциди, які борються з грибком. Продукт такого типу глибоко проникає в основу, бореться та захищає від повторної появи грибка.

Розчинники

це речовини, які мають здатність розчинення смол без зміни їхніх хімічних параметрів. Розчинники випаровуються під час висихання малярного шару.

Синява

тип грибка, який спричиняє посинілий відтінок деревини. В основному вражає хвойні дерева та розвивається вже при 20% вологості деревини. З’являється у двох варіантах – вторинна синява (посиніння малярного покриття) і синява деревини (виростає на деревині).

Тверда деревина

її цінують за міцність. Легка в догляді, стійка до шкідників і погодних умов. Можемо виокремити місцеву (дуб, в'яз, ялина) та екзотичну (тик, меранті, кедр, червоне дерево) деревину.

УФ-промені

сонячні промені, що містять руйнівний ультрафіолет, який знищує лігнін деревини (основний складник, який зв’язує деревину),викликаючи його крихкість і, як наслідок, розпад.

Шпон

тонкі листи (0,5-3 мм) з високоякісних дерев, які використовують в основному для наклеювання на меблеві плити. Вони утворюють поверхню, яка імітує масивну деревину. Шпон можна реставрувати продуктами для захисту й оздоблення деревини.

Ґрунтовка деревини

ґрунтовка проникає вглиб деревини, даючи їй біоциди й інші компоненти, які її захищають. Правильно підібрана ґрунтовка знижує поглинальну здатність деревини й утворює ідеальну поверхню для подальших малярних покриттів.